wyciąg z pelargonii

Wyciąg z pelargonii (Pelargonium sidoides) to substancja pochodzenia naturalnego uzyskiwana z korzenia rośliny występującej głównie w Republice Południowej Afryki. W medycynie stosowany jest przede wszystkim jako środek wspomagający leczenie infekcji górnych dróg oddechowych, w tym ostrego zapalenia oskrzeli, zapalenia zatok i przeziębienia.

Badania kliniczne wskazują, że wyciąg z pelargonii wykazuje właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe oraz immunomodulujące. Substancje aktywne zawarte w wyciągu, takie jak polifenole, kumaryny i taniny, mogą hamować adhezję bakterii do komórek nabłonka dróg oddechowych oraz stymulować aktywność fagocytarną makrofagów, zwiększając tym samym odporność organizmu.

Preparaty zawierające wyciąg z pelargonii są dostępne w postaci kropli, syropów oraz tabletek. Stosowane zgodnie z zaleceniami mogą skracać czas trwania objawów infekcji oraz łagodzić ich nasilenie. Wyciąg charakteryzuje się korzystnym profilem bezpieczeństwa, choć należy zachować ostrożność u pacjentów z zaburzeniami krzepnięcia krwi oraz chorobami autoimmunologicznymi.

Powiązane wpisy

  1. 10.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl