receptor adrenergiczny alfa-2

Receptor adrenergiczny alfa-2 to białko receptorowe należące do rodziny receptorów adrenergicznych, które są aktywowane przez katecholaminy, takie jak adrenalina i noradrenalina. Występuje w trzech podtypach: alfa-2A, alfa-2B i alfa-2C, które różnią się lokalizacją i funkcją w organizmie.

Receptory alfa-2 są sprzężone z białkami G i głównie hamują aktywność cyklazy adenylowej, prowadząc do zmniejszenia stężenia cAMP w komórce. Znajdują się przede wszystkim w ośrodkowym układzie nerwowym, na zakończeniach presynaptycznych włókien adrenergicznych oraz w tkankach obwodowych, w tym w naczyniach krwionośnych, trzustce i płytkach krwi.

Aktywacja receptorów alfa-2 powoduje szereg efektów fizjologicznych, takich jak obniżenie ciśnienia tętniczego i częstości akcji serca, zmniejszenie uwalniania noradrenaliny z zakończeń nerwowych, hamowanie lipolizy oraz modulację wydzielania insuliny. W OUN receptory alfa-2 uczestniczą w regulacji nastroju, bólu i procesów poznawczych.

W praktyce klinicznej wykorzystuje się leki oddziałujące na receptory alfa-2, m.in. klonidynę i deksmedetomidynę jako leki przeciwnadciśnieniowe, sedatywne i wspomagające znieczulenie. Antagoniści tych receptorów, jak johimbina, znajdują zastosowanie w leczeniu zaburzeń erekcji i hipotensji ortostatycznej.

Powiązane wpisy

  1. 12.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl