nudności wywołane radioterapią

Nudności wywołane radioterapią to częsty skutek uboczny leczenia onkologicznego, występujący szczególnie podczas napromieniania obszaru jamy brzusznej, miednicy, a zwłaszcza całego ciała (TBI). Mechanizm powstawania nudności związany jest z uszkodzeniem komórek przewodu pokarmowego przez promieniowanie jonizujące oraz aktywacją strefy wyzwalającej chemoreceptorową w dnie komory IV mózgu.

Intensywność nudności zależy od dawki promieniowania, objętości napromienianych tkanek oraz indywidualnej wrażliwości pacjenta. Objawy mogą wystąpić już podczas pierwszej sesji lub narastać w trakcie kolejnych frakcji leczenia. U około 40-80% pacjentów poddawanych radioterapii obszaru brzucha lub miednicy występują nudności o różnym nasileniu.

Postępowanie w przypadku nudności popromiennych obejmuje profilaktyczne stosowanie leków przeciwwymiotnych (setronów, antagonistów receptora NK1, kortykosteroidów), odpowiednie nawodnienie oraz modyfikacje diety. Współczesne protokoły leczenia wspomagającego zalecają rozpoczęcie profilaktyki przeciwwymiotnej przed pierwszą sesją radioterapii u pacjentów z grup wysokiego ryzyka.

Powiązane wpisy

  1. 14.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl