zespół odstawienia beta-adrenolityku

Zespół odstawienia beta-adrenolityku to zjawisko kliniczne występujące po nagłym przerwaniu terapii lekami z grupy beta-adrenolityków (beta-blokerów). Charakteryzuje się gwałtownym wzrostem aktywności układu sympatycznego, co może prowadzić do niebezpiecznych powikłań sercowo-naczyniowych.

Objawy zespołu odstawienia obejmują tachykardię, wzrost ciśnienia tętniczego, zaburzenia rytmu serca, bóle w klatce piersiowej, a w najcięższych przypadkach może dojść do zawału mięśnia sercowego czy nagłej śmierci sercowej. U pacjentów z chorobą wieńcową może wystąpić zaostrzenie dławicy piersiowej i zwiększone ryzyko niedokrwienia mięśnia sercowego.

Patofizjologicznie, nagłe odstawienie beta-adrenolityków prowadzi do nadwrażliwości receptorów beta-adrenergicznych i zwiększonej odpowiedzi na katecholaminy. Obserwuje się również zwiększoną ekspresję receptorów beta na powierzchni komórek, co nasila reakcję na endogenne aminy katecholowe.

Profilaktyka zespołu odstawienia polega na stopniowym zmniejszaniu dawki leku (redukcja o 25-50% co 1-2 tygodnie), szczególnie u pacjentów z chorobą niedokrwienną serca. W przypadku konieczności nagłego odstawienia beta-adrenolityku należy rozważyć hospitalizację i ścisłe monitorowanie parametrów życiowych pacjenta.

Powiązane wpisy

  1. 15.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl