zapalenie okrężnicy neutropenicznej

Zapalenie okrężnicy neutropeniczne (neutropeniczna enterocolitis, typhlitis) to ciężkie, zagrażające życiu powikłanie występujące u pacjentów z neutropenią, najczęściej w przebiegu leczenia przeciwnowotworowego. Choroba charakteryzuje się zapaleniem i martwicą ściany jelita grubego, szczególnie kątnicy i części wstępującej okrężnicy.

Patogeneza schorzenia wiąże się z uszkodzeniem błony śluzowej jelita przez chemioterapię, inwazją bakteryjną do ściany jelita przy obniżonej odporności oraz krwawieniami do ściany jelita. Główne czynniki etiologiczne to bakterie jelitowe, w tym Gram-ujemne pałeczki, beztlenowce oraz grzyby z rodzaju Candida, które w warunkach neutropenii łatwo penetrują uszkodzoną śluzówkę.

Objawy kliniczne obejmują gorączkę, ból brzucha (szczególnie w prawym dolnym kwadrancie), wzdęcie, biegunkę (czasem krwistą), nudności i wymioty. W badaniu przedmiotowym stwierdza się bolesność palpacyjną, a niekiedy objawy otrzewnowe. Diagnostyka opiera się na badaniach obrazowych, głównie tomografii komputerowej, która uwidacznia pogrubienie ściany jelita grubego >4 mm, zwłaszcza kątnicy.

Leczenie obejmuje postępowanie zachowawcze: antybiotykoterapię szerokospektralnąą (obejmującą beztlenowce), nawodnienie dożylne, leki przeciwbólowe, odstawienie pokarmów doustnych oraz monitorowanie stanu pacjenta. W przypadku perforacji, krwawienia, sepsy lub braku poprawy po leczeniu zachowawczym konieczna jest interwencja chirurgiczna. Śmiertelność w zapaleniu okrężnicy neutropenicznej wynosi 30-50%, co podkreśla znaczenie wczesnego rozpoznania i wdrożenia odpowiedniego leczenia.

Powiązane wpisy

  1. 10.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl