wchłanianie doodbytnicze

Wchłanianie doodbytnicze to proces, w którym substancje podane przez odbyt są absorbowane przez błonę śluzową odbytnicy do krwiobiegu. Ten sposób podawania leków omija wątrobę (efekt pierwszego przejścia), co może zwiększać biodostępność niektórych substancji leczniczych.

Błona śluzowa odbytnicy charakteryzuje się dobrym ukrwieniem i dużą powierzchnią wchłaniania, co umożliwia stosunkowo szybkie wchłanianie wielu substancji. Skuteczność wchłaniania doodbytniczego zależy od wielu czynników, w tym od właściwości fizykochemicznych podawanej substancji, jej formulacji, objętości płynu w odbytnicy oraz stanu błony śluzowej.

W praktyce klinicznej wchłanianie doodbytnicze wykorzystuje się przy podawaniu leków w postaci czopków, wlewek i płynów doodbytniczych. Ta droga podania jest szczególnie wartościowa u pacjentów, którzy nie mogą przyjmować leków drogą doustną (np. przy wymiotach, zaburzeniach połykania) oraz u dzieci. Stosuje się ją m.in. do podawania niesteroidowych leków przeciwzapalnych, leków przeciwgorączkowych, przeciwpadaczkowych czy przeciwwymiotnych.

Powiązane wpisy

  1. 10.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl