receptor N-metylo-D-asparaginowy

Receptor N-metylo-D-asparaginowy (NMDA) jest jonotropowym receptorem glutaminergicznym odgrywającym kluczową rolę w układzie nerwowym. Jego nazwa pochodzi od selektywnego agonisty – kwasu N-metylo-D-asparaginowego. Receptor NMDA składa się z podjednostek tworzących kanał jonowy przepuszczalny głównie dla jonów wapnia oraz sodu.

Receptor NMDA odgrywa fundamentalną rolę w procesach plastyczności synaptycznej, w tym długotrwałym wzmocnieniu synaptycznym (LTP) oraz długotrwałym osłabieniu synaptycznym (LTD), które są podstawą uczenia się i pamięci. Jego aktywacja wymaga jednoczesnego spełnienia dwóch warunków: związania glutaminianu oraz depolaryzacji błony postsynaptycznej, co powoduje usunięcie bloku magnezowego z kanału jonowego.

Dysfunkcje receptora NMDA są związane z licznymi schorzeniami neurologicznymi i psychiatrycznymi, w tym chorobą Alzheimera, chorobą Parkinsona, schizofrenią, padaczką oraz neurodegeneracją wywołaną ekscytotoksycznością. Antagoniści receptora NMDA, jak ketamina czy memantyna, znajdują zastosowanie w terapii bólu, depresji lekoopornej oraz choroby Alzheimera.

Nadmierna aktywacja receptorów NMDA, prowadząca do zwiększonego napływu jonów wapnia do komórki, może wywołać zjawisko ekscytotoksyczności, przyczyniając się do śmierci neuronów. Z tego powodu receptory NMDA stanowią istotny cel interwencji terapeutycznych w stanach niedokrwienia mózgu, udarze czy pourazowym uszkodzeniu mózgu.

Powiązane wpisy

  1. 18.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl