przenikanie kwetiapiny do mleka

Kwetiapina to lek przeciwpsychotyczny II generacji (atypowy), stosowany głównie w leczeniu schizofrenii, zaburzeń dwubiegunowych oraz jako terapia wspomagająca w depresji. Substancja ta przenika do mleka matki, choć dostępne dane na temat stężeń leku w mleku kobiecym są ograniczone.

W dostępnych badaniach wykazano, że stężenie kwetiapiny w mleku matki stanowi około 0,09-0,43% dawki przyjętej przez matkę, po dostosowaniu do masy ciała. Oznacza to, że niemowlęta karmione piersią są narażone na niewielkie ilości leku, a oszacowana względna dawka dla niemowlęcia wynosi mniej niż 0,5% dawki terapeutycznej dostosowanej do masy ciała matki.

Pomimo niskiej ekspozycji na kwetiapinę poprzez mleko matki, należy zachować ostrożność przy stosowaniu tego leku w okresie karmienia piersią. Zaleca się monitorowanie niemowląt pod kątem możliwych efektów sedacyjnych, objawów pozapiramidowych oraz prawidłowego rozwoju. Decyzja o stosowaniu kwetiapiny podczas laktacji powinna być podejmowana indywidualnie, po rozważeniu korzyści terapeutycznych dla matki w stosunku do potencjalnego ryzyka dla dziecka.

Powiązane wpisy

  1. 21.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl