niekardioselektywny beta-adrenolityk

Niekardioselektywny beta-adrenolityk to lek należący do klasy beta-blokerów, który blokuje zarówno receptory beta-1 (dominujące w sercu), jak i beta-2 (obecne głównie w oskrzelach i naczyniach krwionośnych). W przeciwieństwie do kardioselektywnych beta-blokerów, które działają przede wszystkim na receptory beta-1, niekardioselektywne beta-adrenolityki wywierają szerszy wpływ na organizm.

Leki te znalazły zastosowanie w terapii nadciśnienia tętniczego, choroby niedokrwiennej serca, zaburzeń rytmu serca oraz jaskry. Do niekardioselektywnych beta-adrenolityków zalicza się m.in. propranolol, nadolol, timolol i pindolol. Ze względu na blokadę receptorów beta-2, leki te mogą powodować skurcz oskrzeli, dlatego są przeciwwskazane u pacjentów z astmą oskrzelową i POChP.

Podczas stosowania niekardioselektywnych beta-adrenolityków należy zachować szczególną ostrożność u pacjentów z cukrzycą, ponieważ mogą one maskować objawy hipoglikemii oraz wydłużać czas jej trwania. Mogą również nasilać objawy choroby Raynauda i zaburzać przepływ krwi w kończynach. Przed zaleceniem terapii tymi lekami konieczna jest dokładna ocena stanu klinicznego pacjenta i rozważenie potencjalnych korzyści względem ryzyka działań niepożądanych.

Powiązane wpisy

  1. 15.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl