agonista alfa-adrenergiczny

Agoniści alfa-adrenergiczni to grupa leków, które wiążą się z receptorami alfa-adrenergicznymi i aktywują je, naśladując działanie naturalnych katecholamin, takich jak adrenalina i noradrenalina. Receptory alfa-adrenergiczne dzielą się na podtypy alfa-1 i alfa-2, które różnią się lokalizacją, mechanizmem przekazywania sygnału i efektami fizjologicznymi.

Agoniści receptorów alfa-1 wywołują przede wszystkim skurcz naczyń krwionośnych (wazokonstrykcję), co prowadzi do wzrostu ciśnienia tętniczego. Z tego powodu stosowane są w leczeniu niedociśnienia, a miejscowo w kroplach do oczu do zmniejszania przekrwienia spojówek. Przykładami są fenylefryna, metoksaminą i midodryna.

Agoniści receptorów alfa-2 działają głównie ośrodkowo, zmniejszając uwalnianie noradrenaliny i obniżając aktywność układu współczulnego. Znajdują zastosowanie w leczeniu nadciśnienia tętniczego (klonidyna, guanfacyna), jako koanalgetyki w leczeniu bólu (deksmedetomidyna), w terapii ADHD (guanfacyna) oraz miejscowo w okulistyce (apraklonidyna, brimonidyna).

Działania niepożądane agonistów alfa-adrenergicznych mogą obejmować suchość w ustach, sedację, bradykardię, zaburzenia snu oraz, w przypadku nagłego odstawienia leków działających ośrodkowo, zespół odstawienny z nadciśnieniem z odbicia. Przy stosowaniu alfa-1 agonistów może wystąpić odruchowa bradykardia w odpowiedzi na wzrost ciśnienia tętniczego.

Powiązane wpisy

  1. 10.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl