Złamanie ręki lub nadgarstka

Złamanie ręki lub nadgarstka to przerwanie ciągłości kości, objawiające się silnym bólem, obrzękiem, deformacją oraz ograniczeniem ruchu. Najczęstszą przyczyną jest upadek na wyciągniętą dłoń, a rozpoznanie opiera się na badaniu klinicznym i obrazowym. Leczenie zależy od rodzaju złamania i może obejmować unieruchomienie gipsowe lub zabieg operacyjny, uzupełnione odpowiednią rehabilitacją. Kluczowe znaczenie ma także kontrola bólu, profilaktyka powikłań oraz edukacja pacjenta w zakresie pielęgnacji gipsu i stopniowego powrotu do aktywności.

Rozdziały
  1. 09.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl