zwiększone stężenie kwasu moczowego

Zwiększone stężenie kwasu moczowego, zwane hiperurykemią, występuje, gdy poziom kwasu moczowego we krwi przekracza normę fizjologiczną (> 7 mg/dl u mężczyzn i > 6 mg/dl u kobiet). Stan ten jest efektem zaburzenia równowagi między produkcją a wydalaniem kwasu moczowego, który powstaje jako końcowy produkt metabolizmu puryn.

Hiperurykemia może wynikać ze zwiększonej syntezy kwasu moczowego (np. w chorobach rozrostowych, przy wzmożonym katabolizmie komórkowym), zmniejszonego wydalania przez nerki (przy niewydolności nerek, kwasicy metabolicznej, stosowaniu niektórych leków) lub kombinacji tych mechanizmów. Czynnikami ryzyka są m.in. dieta bogata w puryny, otyłość, nadużywanie alkoholu i predyspozycje genetyczne.

Klinicznie hiperurykemia może manifestować się jako dna moczanowa – zapalenie stawów wywoływane przez kryształy moczanu sodu, lub prowadzić do kamicy nerkowej. Szacuje się, że u około 20% pacjentów z hiperurykemią rozwinie się dna. Podwyższone stężenie kwasu moczowego jest również niezależnym czynnikiem ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, nadciśnienia tętniczego i cukrzycy typu 2.

W diagnostyce hiperurykemii kluczowe jest oznaczenie stężenia kwasu moczowego w surowicy oraz ocena funkcji nerek. Leczenie obejmuje modyfikację stylu życia, dietę ubogopurynową, ograniczenie alkoholu oraz farmakoterapię (leki urykozuryczne lub hamujące syntezę kwasu moczowego, jak allopurynol czy febuksostat). Cel terapii to obniżenie stężenia kwasu moczowego poniżej 6 mg/dl, co zmniejsza ryzyko powikłań.

Powiązane wpisy

  1. 11.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl