stężenie magnezu we krwi

Stężenie magnezu we krwi, czyli magnezemia, to kluczowy parametr biochemiczny oceniający gospodarkę magnezową organizmu. Prawidłowe wartości mieszczą się w zakresie 0,65-1,25 mmol/l. Magnez jest drugim co do ilości kationem wewnątrzkomórkowym i uczestniczy w ponad 300 reakcjach enzymatycznych.

Hipomagnezemię (obniżone stężenie magnezu we krwi) obserwuje się w przypadku niedostatecznej podaży, zaburzeń wchłaniania jelitowego, zwiększonej utraty przez nerki lub przewód pokarmowy, a także w alkoholizmie, cukrzycy, leczeniu niektórymi lekami (m.in. diuretykami pętlowymi, aminoglikozydami, cisplatyną). Klinicznie manifestuje się osłabieniem mięśniowym, zaburzeniami rytmu serca, drgawkami i drżeniami.

Hipermagnezemię (podwyższone stężenie magnezu we krwi) stwierdza się rzadziej, głównie w niewydolności nerek, nadmiernej podaży preparatów magnezowych, zwłaszcza drogą dożylną lub przy przewlekłym stosowaniu środków przeczyszczających zawierających magnez. Ciężka hipermagnezemia może prowadzić do zaburzeń przewodnictwa nerwowo-mięśniowego, hipotonii, bradykardii, a w skrajnych przypadkach do zatrzymania krążenia.

Oznaczenie stężenia magnezu jest szczególnie istotne przy diagnostyce zaburzeń elektrolitowych, niewyjaśnionych arytmiach, drgawkach, u pacjentów z niewydolnością nerek oraz podczas intensywnej terapii. Należy pamiętać, że stężenie magnezu w surowicy nie zawsze odzwierciedla całkowite zasoby ustrojowe tego pierwiastka, gdyż tylko około 1% magnezu znajduje się w przestrzeni pozakomórkowej.

Powiązane wpisy

  1. 10.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl