stężenie magnezu w surowicy krwi
Stężenie magnezu w surowicy krwi to ważny parametr diagnostyczny, który odzwierciedla całkowitą zawartość magnezu w organizmie. Prawidłowe wartości mieszczą się w zakresie 0,65-1,25 mmol/l (1,6-2,6 mg/dl). Magnez jest drugim najważniejszym kationem wewnątrzkomórkowym i bierze udział w ponad 300 reakcjach enzymatycznych.
Hipomagnezemię (obniżone stężenie magnezu) obserwuje się m.in. w niedożywieniu, przewlekłym alkoholizmie, zespole złego wchłaniania, cukrzycy, nadczynności tarczycy oraz w trakcie długotrwałego stosowania diuretyków pętlowych i tiazydowych. Klinicznie objawia się osłabieniem mięśniowym, drżeniami, zaburzeniami rytmu serca, drgawkami i zaburzeniami psychicznymi.
Hipermagnezemię (podwyższone stężenie magnezu) stwierdza się głównie w niewydolności nerek, przy nadmiernej podaży preparatów magnezu, w kwasicy metabolicznej oraz niedoczynności kory nadnerczy. Ciężka hipermagnezemia może prowadzić do zaburzeń przewodnictwa nerwowo-mięśniowego, depresji ośrodka oddechowego i zatrzymania akcji serca.
Należy pamiętać, że stężenie magnezu w surowicy nie zawsze koreluje z całkowitą zawartością magnezu w organizmie, ponieważ tylko 1% magnezu znajduje się w przestrzeni pozakomórkowej. W przypadkach wątpliwych pomocne może być oznaczenie wydalania magnezu z moczem lub test obciążenia magnezem.