podanie śródgałkowe

Podanie śródgałkowe to procedura medyczna polegająca na wprowadzeniu leku bezpośrednio do wnętrza gałki ocznej. Najczęściej dotyczy to iniekcji do ciała szklistego (iniekcja intrawirealna), rzadziej do komory przedniej oka. Technika ta jest kluczowa w leczeniu wielu schorzeń siatkówki i innych struktur wewnątrzgałkowych.

Główne wskazania do podań śródgałkowych obejmują wysiękową postać zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem (AMD), cukrzycowy obrzęk plamki, zakrzep żyły środkowej siatkówki, zapalenia wnętrza gałki ocznej oraz niektóre przypadki jaskry neowaskularnej. Najczęściej podawanymi lekami są inhibitory czynnika wzrostu śródbłonka naczyniowego (anty-VEGF) takie jak ranibizumab, aflibercept czy bewacyzumab, steroidy (deksametazon, triamcynolon) oraz antybiotyki w przypadkach infekcyjnych.

Procedura podania śródgałkowego wymaga zachowania ścisłych zasad aseptyki, jest wykonywana w warunkach sali operacyjnej lub specjalnie przygotowanego gabinetu zabiegowego. Miejsce wkłucia znajduje się zwykle 3,5-4 mm od rąbka rogówki. Potencjalne powikłania obejmują zapalenie wnętrza gałki ocznej, krwotoki wewnątrzgałkowe, odwarstwienie siatkówki, zaćmę pourazową oraz jaskrę wtórną. Mimo tych ryzyk, przy właściwej technice wykonania i odpowiednim monitorowaniu, podania śródgałkowe stanowią bezpieczną i wysoce skuteczną metodę leczenia.

Powiązane wpisy

  1. 10.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl