zwiększone stężenie triglicerydów

Zwiększone stężenie triglicerydów, czyli hipertriglicerydemia, to stan charakteryzujący się podwyższonym poziomem tych lipidów we krwi powyżej 150 mg/dl (1,7 mmol/l). Triglicerydy stanowią główną formę magazynowania tłuszczów w organizmie i są ważnym źródłem energii.

Hipertriglicerydemia może mieć przyczyny pierwotne (genetyczne) lub wtórne. Do najczęstszych przyczyn wtórnych należą: nieprawidłowa dieta bogata w węglowodany proste i tłuszcze nasycone, nadwaga i otyłość, nadmierne spożycie alkoholu, cukrzyca typu 2, niedoczynność tarczycy, choroby nerek, a także stosowanie niektórych leków (m.in. kortykosteroidów, beta-blokerów, estrogenów).

Diagnostyka obejmuje oznaczenie profilu lipidowego na czczo. Wartości 150-199 mg/dl klasyfikuje się jako łagodną hipertriglicerydemię, 200-499 mg/dl jako umiarkowaną, a ≥500 mg/dl jako ciężką, związaną z ryzykiem ostrego zapalenia trzustki. Podwyższone stężenie triglicerydów jest także czynnikiem ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, szczególnie gdy współwystępuje z niskim poziomem HDL.

Leczenie hipertriglicerydemii opiera się przede wszystkim na modyfikacji stylu życia: redukcji masy ciała, regularnej aktywności fizycznej, ograniczeniu spożycia alkoholu i cukrów prostych, zwiększeniu spożycia kwasów tłuszczowych omega-3. W przypadku braku skuteczności interwencji niefarmakologicznych lub przy wysokich wartościach wyjściowych stosuje się farmakoterapię – fibraty, kwasy omega-3 w preparatach leczniczych, a w niektórych przypadkach statyny.

Powiązane wpisy

  1. 10.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl