zużycie antytrombiny

Zużycie antytrombiny (antytrobiny III) jest procesem patofizjologicznym, w którym dochodzi do nadmiernego wykorzystania tego ważnego inhibitora krzepnięcia, prowadzącego do jego niedoboru w organizmie. Antytrombina jest głównym fizjologicznym inhibitorem trombiny i innych aktywnych czynników krzepnięcia (m.in. IXa, Xa, XIa, XIIa), odgrywając kluczową rolę w regulacji procesu hemostazy.

Do zużycia antytrombiny dochodzi najczęściej w stanach nadkrzepliwości, zwłaszcza w zespole rozsianego wykrzepiania wewnątrznaczyniowego (DIC), gdzie wskutek masywnej aktywacji układu krzepnięcia następuje szybkie wyczerpanie zapasów antytrombiny. Inne stany kliniczne związane ze zużyciem antytrombiny to: posocznica, rozległe urazy, ciężkie oparzenia, powikłania położnicze (np. zator płynem owodniowym), choroby wątroby oraz zespół wykrzepiania związany z nowotworem.

Diagnostyka zużycia antytrombiny opiera się na oznaczeniu jej aktywności w osoczu (norma 80-120%). Wartości poniżej 60% sugerują istotny niedobór, który wiąże się ze zwiększonym ryzykiem powikłań zakrzepowych. W terapii stosuje się koncentraty antytrombiny, szczególnie w przypadkach DIC opornego na standardowe leczenie, a także przy wrodzonych niedoborach antytrombiny z towarzyszącymi powikłaniami zakrzepowymi.

Powiązane wpisy

  1. 12.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl