zatrucie związkami fluoru

Zatrucie związkami fluoru (fluoroza) to stan patologiczny wywołany nadmiernym spożyciem lub ekspozycją na związki fluoru. Może wystąpić w formie ostrej lub przewlekłej. Ostra fluoroza powstaje w wyniku jednorazowego przyjęcia dużej dawki związków fluoru, natomiast przewlekła jest wynikiem długotrwałej ekspozycji na mniejsze dawki tego pierwiastka.

W przypadku ostrego zatrucia fluorem obserwuje się objawy ze strony przewodu pokarmowego (nudności, wymioty, biegunka), układu nerwowego (drgawki, zaburzenia świadomości), układu sercowo-naczyniowego (zaburzenia rytmu serca, hipotensja) oraz zaburzenia elektrolitowe z hipokalcemią i hiperkaliemią. Ciężkie zatrucie może prowadzić do niewydolności wielonarządowej i zgonu.

Przewlekłe zatrucie fluorem manifestuje się głównie zmianami w układzie kostnym (fluoroza szkieletowa) oraz zębach (fluoroza zębowa). Charakterystyczne są przebarwienia i uszkodzenia szkliwa, a w zaawansowanych przypadkach dochodzi do zwiększenia gęstości kości, powstawania egzostoz, wapnienia więzadeł oraz ograniczenia ruchomości stawów. Leczenie polega na eliminacji źródła fluoru, podawaniu preparatów wapnia oraz leczeniu objawowym.

Powiązane wpisy

  1. 12.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl