normalizacja funkcji tarczycy

Normalizacja funkcji tarczycy to proces przywracania prawidłowego funkcjonowania gruczołu tarczowego, którego celem jest osiągnięcie stanu eutyreozy, czyli prawidłowego poziomu hormonów tarczycy we krwi. Proces ten obejmuje leczenie zarówno niedoczynności (hipotyreozy), jak i nadczynności tarczycy (hipertyreozy), w zależności od pierwotnego zaburzenia.

W przypadku niedoczynności tarczycy normalizacja funkcji polega najczęściej na substytucji hormonalnej przy użyciu lewotyroksyny (LT4), rzadziej w połączeniu z trijodotyroniną (LT3). Dawkowanie ustala się indywidualnie, dążąc do uzyskania prawidłowego poziomu TSH oraz hormonów obwodowych (fT3, fT4), przy jednoczesnym ustąpieniu objawów klinicznych.

Normalizacja funkcji tarczycy w nadczynności może być osiągnięta poprzez zastosowanie tyreostatyków (metimazol, propylotiouracyl), leczenie jodem radioaktywnym lub zabieg chirurgiczny. Wybór metody zależy od etiologii nadczynności, wieku pacjenta, współistniejących chorób oraz preferencji chorego.

Monitorowanie procesu normalizacji funkcji tarczycy wymaga regularnych badań laboratoryjnych, zazwyczaj co 4-6 tygodni w początkowym okresie leczenia, a następnie co 6-12 miesięcy po osiągnięciu stanu eutyreozy. Prawidłowo prowadzona normalizacja funkcji tarczycy prowadzi do ustąpienia objawów klinicznych i zapobiega powikłaniom związanym z długotrwałymi zaburzeniami hormonalnymi.

Powiązane wpisy

  1. 12.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl