wychwyt jodu radioaktywnego

Wychwyt jodu radioaktywnego to diagnostyczna procedura medyczna, wykorzystywana głównie w ocenie funkcji tarczycy. Polega na podaniu pacjentowi izotopu jodu (najczęściej I-131 lub I-123), a następnie pomiarze, jaka ilość tego pierwiastka została wchłonięta przez gruczoł tarczowy w określonym czasie.

Badanie dostarcza kluczowych informacji na temat aktywności metabolicznej tarczycy. Zwiększony wychwyt może wskazywać na nadczynność tarczycy (choroba Gravesa-Basedowa, wole guzkowe toksyczne), podczas gdy obniżony wychwyt może sugerować niedoczynność, zapalenie tarczycy typu Hashimoto lub podostre zapalenie tarczycy.

Poza diagnostyką, radioaktywny jod stosowany jest również w terapii niektórych schorzeń tarczycy, szczególnie nadczynności oraz zróżnicowanego raka tarczycy. W przypadku leczenia dawki są znacznie wyższe niż podczas badań diagnostycznych. Przed wykonaniem badania należy wykluczyć ciążę oraz przerwać stosowanie preparatów zawierających jod i niektórych leków, które mogą wpływać na wyniki.

Powiązane wpisy

  1. 10.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl