korzyść z karmienia piersią

Karmienie piersią przynosi liczne udokumentowane korzyści zdrowotne zarówno dla niemowlęcia, jak i dla matki. Mleko matki zawiera idealnie zbilansowane składniki odżywcze, przeciwciała, enzymy i hormony, które są dostosowane do potrzeb rozwijającego się dziecka i zmieniają się w miarę jego wzrostu.

Dla niemowlęcia karmienie piersią zmniejsza ryzyko infekcji dróg oddechowych, przewodu pokarmowego i ucha środkowego. Badania wykazały niższą częstość występowania astmy, alergii, cukrzycy typu 1 i 2, otyłości oraz niektórych nowotworów dziecięcych u dzieci karmionych piersią. Mleko matki wspiera również optymalny rozwój neurologiczny i poznawczy.

Matki karmiące piersią doświadczają szybszego obkurczania macicy po porodzie, zmniejszonego krwawienia poporodowego oraz szybszego powrotu do masy ciała sprzed ciąży. Długoterminowe korzyści obejmują zmniejszone ryzyko raka piersi, raka jajnika oraz osteoporozy. Wykazano również niższe wskaźniki depresji poporodowej u kobiet karmiących piersią.

Z perspektywy zdrowia publicznego, promocja karmienia piersią przynosi znaczące korzyści ekonomiczne dla systemów opieki zdrowotnej poprzez zmniejszenie kosztów związanych z leczeniem chorób, którym można zapobiec. WHO i UNICEF zalecają wyłączne karmienie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia dziecka, a następnie kontynuację wraz z odpowiednim wprowadzaniem pokarmów uzupełniających do 2 lat lub dłużej.

Powiązane wpisy

  1. 09.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl