zaburzenia metabolizmu sacharozy

Zaburzenia metabolizmu sacharozy to grupa schorzeń związanych z nieprawidłowym rozkładaniem dwucukru – sacharozy (cukru stołowego). Sacharoza jest w normalnych warunkach rozkładana przez enzym sacharazę (inwertozę) na glukozę i fruktozę, które następnie są wchłaniane w jelicie cienkim i metabolizowane.

Najczęstszym zaburzeniem metabolizmu sacharozy jest niedobór sacharazy-izomaltazy, nazywany również nietolerancją sacharozy. Jest to wrodzony lub nabyty stan, w którym organizm nie produkuje wystarczającej ilości enzymu sacharazy w błonie śluzowej jelita cienkiego, co uniemożliwia prawidłowe trawienie sacharozy.

Objawy niedoboru sacharazy obejmują bóle brzucha, wzdęcia, nudności, wymioty oraz biegunkę pojawiające się po spożyciu pokarmów zawierających sacharozę. Niestrawiona sacharoza przechodzi do jelita grubego, gdzie jest fermentowana przez bakterie jelitowe, co prowadzi do produkcji gazów i kwasów, wywołujących dolegliwości gastryczne.

Diagnostyka obejmuje testy oddechowe, pomiar aktywności enzymatycznej w bioptatach jelitowych oraz testy tolerancji sacharozy. Leczenie polega głównie na eliminacji lub ograniczeniu spożycia sacharozy w diecie oraz ewentualnej suplementacji enzymatycznej. U części pacjentów zaburzenia metabolizmu sacharozy mogą być wtórne do innych chorób jelitowych, takich jak celiakia czy choroba Leśniowskiego-Crohna.

Powiązane wpisy

  1. 19.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl