toksyczność tarczycy

Toksyczność tarczycy, znana również jako tyreotoksykoza, to stan kliniczny wywołany nadmiernym stężeniem hormonów tarczycy (tyroksyny T4 i trijodotyroniny T3) w krążeniu, niezależnie od przyczyny. Najczęstszą przyczyną tyreotoksykozy jest choroba Gravesa-Basedowa, w której przeciwciała stymulują receptory TSH, prowadząc do niekontrolowanego wydzielania hormonów tarczycy.

Objawy toksyczności tarczycy obejmują tachykardię, nerwowość, nadmierną potliwość, drżenie rąk, nietolerancję ciepła, utratę masy ciała pomimo zwiększonego apetytu, zaburzenia miesiączkowania u kobiet oraz wytrzeszcz oczu (w chorobie Gravesa-Basedowa). W badaniach laboratoryjnych obserwuje się obniżone stężenie TSH oraz podwyższone stężenia fT3 i fT4.

Leczenie toksyczności tarczycy zależy od przyczyny i może obejmować farmakoterapię tyreostatykami (metimazolem, propylotiouracylem), leczenie radiojodem (I-131) lub zabieg chirurgiczny (tyreoidektomia). W przypadku nasilonych objawów stosuje się również beta-adrenolityki w celu kontroli objawów nadmiaru katecholamin. Nieleczona toksyczność tarczycy może prowadzić do poważnych powikłań, w tym przełomu tarczycowego, który stanowi stan zagrożenia życia.

Powiązane wpisy

  1. 10.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl