terapia tamoksyfenem

Terapia tamoksyfenem jest kluczowym elementem leczenia hormonozależnego raka piersi z obecnością receptorów estrogenowych (ER+). Tamoksyfen działa jako selektywny modulator receptorów estrogenowych (SERM), blokując wiązanie estrogenu z receptorami w tkance gruczołu piersiowego, co hamuje wzrost komórek nowotworowych stymulowany przez estrogeny.

Standardowy schemat terapii tamoksyfenem obejmuje dawkę 20 mg/dobę przez okres 5-10 lat. Wyniki badania ATLAS wykazały, że przedłużona terapia (10 lat w porównaniu do 5 lat) wiąże się z dalszą redukcją ryzyka nawrotu choroby i śmiertelności u wybranych pacjentek. Tamoksyfen stosowany jest zarówno u kobiet przed menopauzą, jak i po menopauzie, podczas gdy inhibitory aromatazy są zazwyczaj zarezerwowane dla kobiet po menopauzie.

Do najczęstszych działań niepożądanych terapii tamoksyfenem należą: uderzenia gorąca, zaburzenia miesiączkowania, nudności, wymioty oraz zwiększone ryzyko zakrzepicy żylnej. Leczenie wiąże się również z niewielkim wzrostem ryzyka raka endometrium (ok. 0,1% rocznie), dlatego pacjentki powinny być regularnie monitorowane pod kątem nieprawidłowych krwawień z dróg rodnych. Pomimo działań niepożądanych, korzyści z terapii tamoksyfenem znacząco przewyższają potencjalne ryzyko u większości pacjentek z ER+ rakiem piersi.

Powiązane wpisy

  1. 10.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl