protokół zwiększania dawki

Protokół zwiększania dawki to zaplanowany, systematyczny schemat stopniowego podnoszenia ilości podawanego leku w celu ustalenia jego optymalnej skuteczności przy zachowaniu akceptowalnego profilu bezpieczeństwa. Jest to kluczowy element badań klinicznych, szczególnie w fazie I, gdy ocenia się bezpieczeństwo nowego leku u ludzi.

W protokole zwiększania dawki precyzyjnie określa się punkty czasowe zwiększania dawki, kryteria pozwalające na przejście do wyższego poziomu dawkowania oraz parametry kliniczne i laboratoryjne wymagające monitorowania. Protokół ten często opiera się na zasadzie 3+3, gdzie trzy osoby otrzymują początkową dawkę, a decyzja o zwiększeniu dawki dla kolejnej grupy pacjentów zależy od obserwowanych działań niepożądanych.

Protokoły zwiększania dawki są również wykorzystywane w praktyce klinicznej przy wprowadzaniu leków, które wymagają stopniowego zwiększania dawki ze względu na potencjalne działania niepożądane (np. niektóre leki przeciwpadaczkowe, przeciwdepresyjne czy immunosupresyjne). Precyzyjne przestrzeganie protokołu zwiększania dawki minimalizuje ryzyko wystąpienia poważnych działań niepożądanych i umożliwia zidentyfikowanie indywidualnej tolerancji pacjenta na dany lek.

Powiązane wpisy

  1. 12.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl