kwiaty goździków

Kwiaty goździków (Dianthus) nie są powszechnie stosowane w medycynie konwencjonalnej, jednak w medycynie tradycyjnej i ziołolecznictwie wykorzystywane są ze względu na właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i łagodnie moczopędne. Zawierają olejki eteryczne, flawonoidy i związki saponinowe.

W niektórych kulturach ekstrakty z kwiatów goździków stosowano w leczeniu problemów trawiennych, jako środek przeciwgorączkowy oraz przy schorzeniach skórnych. Napar z kwiatów był wykorzystywany przy infekcjach dróg moczowych oraz jako środek uspokajający.

Należy pamiętać, że zastosowanie kwiatów goździków w celach leczniczych nie jest dobrze udokumentowane klinicznie, a ich wykorzystanie w medycynie opiera się głównie na tradycji. Wszelkie próby stosowania tych roślin w celach terapeutycznych powinny być konsultowane z lekarzem, szczególnie u pacjentów przyjmujących leki lub cierpiących na przewlekłe schorzenia.

Powiązane wpisy

  1. 16.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl