agonista receptorów alfa-1

Agoniści receptorów alfa-1 to grupa substancji, które selektywnie wiążą się z receptorami adrenergicznymi alfa-1 i aktywują je, naśladując działanie naturalnych neuroprzekaźników takich jak noradrenalina. Receptory alfa-1 zlokalizowane są głównie w mięśniach gładkich naczyń krwionośnych, gdzie ich aktywacja powoduje skurcz naczyń i wzrost ciśnienia tętniczego.

W praktyce klinicznej agoniści receptorów alfa-1 stosowani są przede wszystkim w leczeniu hipotonii ortostatycznej, wstrząsu, a także w terapii przekrwienia błony śluzowej nosa. Najczęściej używane leki z tej grupy to fenylefryna, metoksaminya i midodryna. Stosowane miejscowo mogą służyć jako środki obkurczające naczynia w kroplach do oczu i nosa.

Działania niepożądane agonistów receptorów alfa-1 obejmują przede wszystkim nadmierny wzrost ciśnienia tętniczego, bóle głowy, niepokój, drżenie, a także zaburzenia rytmu serca. Ze względu na mechanizm działania, leki te są przeciwwskazane u pacjentów z nadciśnieniem tętniczym, chorobą wieńcową, zaburzeniami rytmu serca oraz jaskrą z wąskim kątem przesączania.

Powiązane wpisy

  1. 11.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl