zarażenie świerzbem

Zarażenie świerzbem to choroba pasożytnicza skóry wywoływana przez świerzbowca ludzkiego (Sarcoptes scabiei var. hominis). Pasożyt ten drąży korytarze w warstwie rogowej naskórka, gdzie samica składa jaja. Choroba przenosi się głównie przez bezpośredni kontakt skóra-skóra, rzadziej przez przedmioty osobistego użytku.

Głównym objawem świerzbu jest intensywny świąd, nasilający się wieczorem i w nocy, co związane jest z aktywnością pasożyta. Charakterystyczne zmiany skórne to nory świerzbowcowe w postaci linijnych wzniesień naskórka oraz grudki, pęcherzyki i przeczosy, zlokalizowane najczęściej w przestrzeniach międzypalcowych, na nadgarstkach, łokciach, w okolicach pach, brodawek sutkowych, pępka, narządów płciowych i pośladków.

Diagnostyka opiera się na obrazie klinicznym oraz wykazaniu obecności pasożyta lub jego produktów. Leczenie obejmuje stosowanie preparatów przeciwświerzbowych (m.in. permetryna, iwermektyna) oraz leczenie objawowe świądu. Konieczne jest jednoczesne leczenie wszystkich osób z bliskiego kontaktu oraz dezynfekcja odzieży i pościeli, aby zapobiec reinfekcji.

W przypadku powikłań świerzbu, takich jak wtórne zakażenia bakteryjne, może być konieczne wdrożenie antybiotykoterapii. Nieleczone zarażenie świerzbem może prowadzić do uogólnionego stanu zapalnego skóry i znacznego pogorszenia jakości życia pacjenta.

Powiązane wpisy

  1. 10.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl