wydalanie przez drogi oddechowe

Wydalanie przez drogi oddechowe to jeden z mechanizmów eliminacji substancji lotnych i gazowych z organizmu. Głównym celem układu oddechowego jest wymiana gazowa, jednak odgrywa on również istotną rolę w procesach wydalniczych.

Drogi oddechowe umożliwiają wydalanie dwutlenku węgla (CO₂) powstałego w wyniku procesów metabolicznych organizmu, który transportowany jest z tkanek do płuc, gdzie następnie jest wydalany podczas wydechu. Dodatkowo, przez drogi oddechowe mogą być wydalane lotne metabolity, takie jak aceton (obserwowany np. w cukrzycy), alkohole, niektóre leki oraz związki zapachowe.

W stanach patologicznych proces wydalania przez drogi oddechowe może ulec zaburzeniu. Nieprawidłowa wentylacja płuc prowadzi do retencji CO₂ i kwasicy oddechowej. Ponadto, charakterystyczny zapach wydychanego powietrza może być ważnym objawem diagnostycznym niektórych chorób metabolicznych, zatruć czy niewydolności narządowej.

Ocena składu wydychanego powietrza znajduje zastosowanie w diagnostyce medycznej, np. w postaci testu oddechowego do wykrywania Helicobacter pylori, pomiarze stężenia alkoholu, a także w nowszych metodach diagnostycznych opartych na analizie biomarkerów w wydychanym powietrzu.

Powiązane wpisy

  1. 10.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl