Shigella boydii

Shigella boydii to Gram-ujemna pałeczka należąca do rodzaju Shigella, która jest jednym z czterech gatunków odpowiedzialnych za czerwonkę bakteryjną (szigelozę). Gatunek ten został nazwany na cześć Johna Boyda, który po raz pierwszy wyizolował go w Indiach w latach 30. XX wieku.

S. boydii rzadziej wywołuje zakażenia niż inne gatunki Shigella (S. flexneri, S. sonnei), stanowiąc około 2-6% wszystkich przypadków szigelozy. Bakteria przenosi się drogą fekalno-oralną, głównie przez skażoną wodę i żywność lub bezpośredni kontakt z osobą zakażoną. Po przedostaniu się do organizmu, S. boydii kolonizuje jelito grube, wnika do komórek nabłonka i wywołuje stan zapalny.

Objawy kliniczne zakażenia S. boydii obejmują ostrą biegunkę, często z domieszką krwi i śluzu, bóle brzucha, gorączkę, nudności i wymioty. Ciężkość objawów może się różnić od łagodnej biegunki do poważnego zapalenia jelita grubego. Zakażenie może być szczególnie niebezpieczne dla dzieci poniżej 5. roku życia, osób starszych i pacjentów z obniżoną odpornością.

W diagnostyce S. boydii kluczowe znaczenie ma posiew kału i identyfikacja bakterii metodami mikrobiologicznymi, często z wykorzystaniem technik serologicznych do określenia serotypu. W leczeniu stosuje się antybiotykoterapię, przy czym wybór leku powinien być oparty o wyniki antybiogramu ze względu na rosnącą oporność szczepów na powszechnie stosowane antybiotyki.

Powiązane wpisy

  1. 11.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl