promieniowanie beta i gamma

Promieniowanie beta (β) to strumień elektronów (β-) lub pozytonów (β+) emitowanych podczas rozpadu jąder atomowych. Elektrony beta charakteryzują się większą zdolnością penetracji tkanek niż cząstki alfa, mogąc przenikać przez skórę i tkanki na głębokość do kilku milimetrów. W medycynie promieniowanie beta ma zastosowanie m.in. w radioterapii powierzchniowej, szczególnie w leczeniu nowotworów skóry oraz w brachyterapii.

Promieniowanie gamma (γ) to wysokoenergetyczne promieniowanie elektromagnetyczne emitowane przez jądra atomowe podczas przemian jądrowych. Charakteryzuje się największą zdolnością penetracji tkanek spośród wszystkich rodzajów promieniowania jonizującego, przenikając głęboko przez ciało człowieka. W medycynie wykorzystywane jest głównie w radioterapii nowotworów, diagnostyce obrazowej (scyntygrafia, SPECT, PET) oraz w sterylizacji narzędzi medycznych.

Oba rodzaje promieniowania mają kluczowe znaczenie w medycynie nuklearnej i radioterapii, jednak ze względu na ich potencjalnie szkodliwe działanie na tkanki zdrowe, ich stosowanie wymaga precyzyjnych protokołów bezpieczeństwa. Personel medyczny pracujący z promieniowaniem beta i gamma musi przestrzegać zasad ochrony radiologicznej, używając odpowiednich osłon (dla promieniowania beta wystarczą bariery z plexi lub aluminium, podczas gdy gamma wymaga grubych osłon ołowianych lub betonowych) oraz monitorując indywidualne dawki ekspozycji.

Powiązane wpisy

  1. 10.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl