niketamid i glukoza

Niketamid (Cordiamina) to środek analeptyczny, który działa stymulująco na ośrodkowy układ nerwowy, głównie na ośrodek oddechowy w rdzeniu przedłużonym. Historycznie był stosowany w stanach depresji oddechowej, zapaści i wstrząsie. Obecnie jego zastosowanie kliniczne zostało znacznie ograniczone ze względu na wąski indeks terapeutyczny i dostępność bezpieczniejszych alternatyw.

Glukoza to podstawowy monosacharyd będący głównym źródłem energii dla organizmu. W medycynie roztwory glukozy stosuje się w leczeniu hipoglikemii, jako nośnik dla leków podawanych dożylnie oraz jako składnik płynów infuzyjnych. Roztwory glukozy (5%, 10%, 20%, 40%) są powszechnie stosowane w terapii płynowej, szczególnie u pacjentów wymagających suplementacji energetycznej.

Kombinacja niketamidu z glukozą nie jest standardowym połączeniem terapeutycznym w nowoczesnej medycynie. Historycznie takie połączenie mogło być stosowane w stanach wstrząsowych lub zapaści, gdzie niketamid miał działać jako stymulant układu oddechowego i krążenia, a glukoza dostarczać energii. Obecnie w podobnych stanach preferuje się inne, bardziej przewidywalne i bezpieczniejsze protokoły terapeutyczne.

Powiązane wpisy

  1. 12.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl