napromienianie mózgu

Napromienianie mózgu (radioterapia mózgu) to metoda leczenia wykorzystująca promieniowanie jonizujące do niszczenia komórek nowotworowych zlokalizowanych w obrębie ośrodkowego układu nerwowego. Stosowana jest w leczeniu zarówno pierwotnych guzów mózgu (glejaków, oponiaków, rdzeniaków), jak i przerzutów nowotworowych do mózgu.

W zależności od rodzaju nowotworu, jego lokalizacji oraz stanu klinicznego pacjenta, stosuje się różne techniki napromieniania. Współcześnie wykorzystuje się precyzyjne metody, takie jak radioterapia stereotaktyczna (SRS), radioterapia z modulacją intensywności wiązki (IMRT) czy terapia protonowa, które pozwalają na dokładne dostarczenie wysokiej dawki promieniowania do guza przy jednoczesnym oszczędzeniu otaczających tkanek zdrowych.

Napromienianie mózgu może być stosowane jako metoda samodzielna, adjuwantowa (po zabiegu operacyjnym) lub paliatywna. Skuteczność terapii zależy od radiowrażliwości nowotworu, dawki promieniowania oraz objętości napromieniowanej tkanki. Do najczęstszych działań niepożądanych należą: zmęczenie, obrzęk mózgu, wypadanie włosów, nudności, a w odległym czasie – popromienne zapalenie mózgu czy zaburzenia funkcji poznawczych.

Powiązane wpisy

  1. 10.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl