nadwrażliwość na bylicę

Nadwrażliwość na bylicę (Artemisia) to jeden z najczęstszych rodzajów alergii pyłkowej w Europie i Ameryce Północnej. Bylica pospolita (Artemisia vulgaris) i inne gatunki z tego rodzaju uwalniają alergenny pyłek głównie w okresie od końca lipca do września, wywołując nasilenie objawów alergicznych w okresie późnego lata.

U pacjentów z nadwrażliwością na bylicę występują typowe objawy alergicznego nieżytu nosa (kichanie, wyciek wydzieliny, przekrwienie błony śluzowej, świąd), alergicznego zapalenia spojówek (łzawienie, świąd, zaczerwienienie) oraz niekiedy zaostrzenie astmy oskrzelowej. Szczególnie charakterystyczne jest występowanie objawów w godzinach wieczornych, co związane jest z wieczornym uwalnianiem pyłku przez bylicę.

Diagnostyka opiera się na wywiadzie, testach skórnych punktowych oraz oznaczeniu swoistych przeciwciał IgE. Należy pamiętać o częstym występowaniu reakcji krzyżowych z innymi alergenami, zwłaszcza z selera, marchwi, pietruszki, anyżu i kminku (zespół bylica-seler-przyprawy). U pacjentów uczulonych na bylicę mogą również występować reakcje alergiczne po spożyciu miodu.

Leczenie obejmuje unikanie ekspozycji na alergen (przebywanie w pomieszczeniach zamkniętych z filtrami HEPA w okresie pylenia), farmakoterapię objawową (leki przeciwhistaminowe, glikokortykosteroidy donosowe, kromony, leki antyleukotrienowe) oraz immunoterapię swoistą, która jest jedyną metodą przyczynowego leczenia tej alergii i może znacząco zmniejszyć nasilenie objawów w kolejnych sezonach pylenia.

Powiązane wpisy

  1. 12.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl