kiła wczesna

Kiła wczesna (syphilis recens) to początkowa faza kiły – choroby przenoszonej drogą płciową wywoływanej przez krętka bladego (Treponema pallidum). Obejmuje okres od zakażenia do końca 2. roku choroby i dzieli się na kiłę I-rzędową (pierwotną) oraz II-rzędową (wtórną).

W kile I-rzędowej, po 3-4 tygodniach od zakażenia, pojawia się objaw pierwotny w postaci niebolesnego owrzodzenia (objaw pierwotny) w miejscu wniknięcia krętka, najczęściej na narządach płciowych. Towarzyszy mu powiększenie okolicznych węzłów chłonnych. Kiła II-rzędowa rozwija się po 2-3 miesiącach od zakażenia i charakteryzuje się objawami ogólnoustrojowymi: gorączką, bólami głowy, mięśni i stawów oraz wysypką plamisto-grudkową (kiłowe osutki).

Diagnostyka kiły wczesnej opiera się na badaniach serologicznych (odczyny niekrętkowe: VDRL, RPR oraz krętkowe: FTA, TPHA) oraz badaniu w ciemnym polu widzenia materiału pobranego ze zmian pierwotnych. Leczenie z wyboru to penicylina benzatynowa (Debecylina) podawana domięśniowo, a w przypadku alergii stosuje się doksycyklinę, erytromycynę lub azytromycynę.

Powiązane wpisy

  1. 18.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl