hiperinsulinemia poposiłkowa

Hiperinsulinemia poposiłkowa to stan charakteryzujący się nadmiernym wydzielaniem insuliny przez komórki beta trzustki w odpowiedzi na spożycie posiłku. W warunkach fizjologicznych poziom insuliny wzrasta po posiłku, aby umożliwić transport glukozy do komórek, jednak w przypadku hiperinsulinemii poposiłkowej wydzielanie insuliny jest nieproporcjonalnie wysokie w stosunku do stężenia glukozy we krwi.

Stan ten może wystąpić jako powikłanie po operacjach bariatrycznych (szczególnie po ominięciu żołądkowym), ale również w przebiegu insulinooporności, u pacjentów z zaburzeniami metabolicznymi czy we wczesnych stadiach cukrzycy typu 2. Charakterystycznym objawem klinicznym jest hipoglikemia reaktywna, pojawiająca się zwykle 1-3 godziny po posiłku, manifestująca się drżeniem, potliwością, kołataniem serca, zawrotami głowy czy zaburzeniami koncentracji.

Diagnostyka hiperinsulinemii poposiłkowej obejmuje wykonanie doustnego testu obciążenia glukozą z jednoczesnym oznaczeniem stężenia insuliny i C-peptydu. Leczenie polega głównie na modyfikacji diety (częstsze spożywanie mniejszych posiłków o niskim indeksie glikemicznym, ograniczenie węglowodanów prostych), a w cięższych przypadkach stosuje się farmakoterapię (akarboza, inhibitory dipeptydylopeptydazy 4, analogi GLP-1 czy diazoksyd).

Powiązane wpisy

  1. 10.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl