emisja fluorescencji

Emisja fluorescencji to zjawisko optyczne, w którym substancja absorbuje promieniowanie elektromagnetyczne (najczęściej ultrafioletowe) i następnie emituje światło o dłuższej długości fali (zazwyczaj w zakresie widzialnym). Jest to proces dwuetapowy, gdzie najpierw dochodzi do wzbudzenia elektronów do wyższych stanów energetycznych, a następnie do ich powrotu do stanu podstawowego z wydzieleniem energii w postaci fotonów.

W medycynie emisja fluorescencji znajduje szerokie zastosowanie diagnostyczne. Wykorzystywana jest m.in. w mikroskopii fluorescencyjnej do obrazowania tkanek i komórek po wybarwieniu odpowiednimi fluorochromami, w angiografii fluorescencyjnej do oceny naczyń siatkówki, a także w endoskopii fluorescencyjnej do wykrywania zmian nowotworowych. Szczególnie ważne są techniki autofluorescencji, gdzie wykorzystuje się naturalne właściwości fluorescencyjne tkanek.

Nowoczesne metody diagnostyczne oparte na emisji fluorescencji obejmują także obrazowanie molekularne z użyciem specyficznych znaczników fluorescencyjnych, które selektywnie wiążą się z określonymi strukturami komórkowymi lub receptorami. Przykładem jest technika FISH (fluorescencyjna hybrydyzacja in situ) stosowana w diagnostyce cytogenetycznej. Emisja fluorescencji stanowi również podstawę działania cytometrii przepływowej, wykorzystywanej w diagnostyce hematologicznej i immunologicznej.

Powiązane wpisy

  1. 15.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl