agonista beta-adrenergiczny

Agoniści beta-adrenergiczni to grupa leków, które wiążą się z receptorami beta-adrenergicznymi i aktywują je, naśladując działanie naturalnych katecholamin, takich jak adrenalina i noradrenalina. W zależności od selektywności, dzielą się na nieselektywne (działające na receptory beta-1 i beta-2) oraz selektywne (działające głównie na jeden podtyp receptora).

Receptory beta-1 występują głównie w sercu, gdzie ich stymulacja powoduje zwiększenie siły skurczu (działanie inotropowe dodatnie) oraz przyspieszenie akcji serca (działanie chronotropowe dodatnie). Receptory beta-2 zlokalizowane są przede wszystkim w drogach oddechowych, gdzie ich aktywacja prowadzi do rozkurczu mięśni gładkich oskrzeli.

W praktyce klinicznej agoniści beta-adrenergiczni znaleźli szerokie zastosowanie w leczeniu chorób układu oddechowego (astma, POChP), jako leki rozszerzające oskrzela, oraz w kardiologii, gdzie wykorzystuje się ich właściwości zwiększające kurczliwość mięśnia sercowego. Przykładami powszechnie stosowanych beta-agonistów są salbutamol, formoterol i salmeterol (selektywne beta-2), oraz dobutamina (selektywna beta-1).

Działania niepożądane agonistów beta-adrenergicznych wiążą się głównie z ich wpływem na układ sercowo-naczyniowy (tachykardia, zaburzenia rytmu serca, drżenie mięśniowe) oraz układem nerwowym (niepokój, bezsenność). Intensywność tych efektów zależy od selektywności danego leku i zastosowanej dawki.

Powiązane wpisy

  1. 11.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl