znakowanie związków

Znakowanie związków to technika laboratoryjna stosowana w diagnostyce medycznej, badaniach biochemicznych i farmakologii, polegająca na przyłączaniu specyficznych znaczników do cząsteczek biologicznie czynnych. Metoda ta umożliwia śledzenie ich losu w organizmie, określanie ich stężenia oraz lokalizowanie w tkankach i komórkach.

W praktyce medycznej wykorzystuje się różne rodzaje znaczników, w tym izotopy promieniotwórcze (znakowanie radioizotopowe), związki fluorescencyjne, biotynę czy enzymy. Techniki znakowania znajdują szerokie zastosowanie w diagnostyce obrazowej (PET, SPECT), badaniach immunologicznych (ELISA, RIA), diagnostyce nowotworów oraz badaniach farmakokinetycznych leków.

Znakowanie związków pozwala na precyzyjne określanie mechanizmów działania leków, monitorowanie metabolizmu określonych substancji oraz wykrywanie specyficznych antygenów w organizmie. Jest niezbędnym narzędziem w nowoczesnej diagnostyce medycznej, umożliwiającym wykrywanie chorób na wczesnym etapie rozwoju oraz monitorowanie skuteczności terapii.

Powiązane wpisy

  1. 11.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl