znakowanie erytrocytów in vivo

Znakowanie erytrocytów in vivo to technika diagnostyczna stosowana w medycynie nuklearnej, polegająca na wprowadzeniu znaczników radioaktywnych do krwinek czerwonych pacjenta bez ich uprzedniego pobierania z organizmu. Metoda ta wykorzystuje najczęściej izotop technetu-99m (99mTc), który zostaje przyłączony do erytrocytów za pomocą substancji pośredniczących, takich jak pirofosforany lub cyna (II).

Procedura znakowania erytrocytów in vivo przebiega zwykle dwuetapowo: najpierw podaje się pacjentowi dożylnie reduktor (najczęściej chlorek cyny), który wnika do erytrocytów, a następnie po określonym czasie (15-30 minut) wprowadza się nadtechnecjan sodu (Na99mTcO4), który reaguje z uprzednio zredukowanymi jonami wewnątrz krwinek czerwonych. Efektywność znakowania tym sposobem wynosi około 70-80%.

Znakowanie erytrocytów in vivo znajduje zastosowanie głównie w badaniach oceniających frakcję wyrzutową serca, wykrywaniu krwawień z przewodu pokarmowego o nieznanym źródle oraz w diagnostyce ektopii śledziony czy też zespołu Osler-Weber-Rendu. Metoda ta jest stosunkowo prosta technicznie, mniej inwazyjna niż znakowanie in vitro, jednak charakteryzuje się nieco niższą wydajnością i czystością radiochemiczną.

Powiązane wpisy

  1. 10.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl