toksyczność ostra deksametazonu

Toksyczność ostra deksametazonu odnosi się do szkodliwych efektów powstających w wyniku podania jednorazowej dużej dawki tego syntetycznego glikokortykosteroidu o silnym działaniu przeciwzapalnym i immunosupresyjnym. Ostre zatrucie deksametazonem występuje rzadko, ale może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych.

Objawy ostrej toksyczności deksametazonu mogą obejmować hiperglikemię, zaburzenia elektrolitowe (szczególnie hipokaliemię), nadciśnienie tętnicze, obrzęki, zaburzenia żołądkowo-jelitowe oraz objawy neuropsychiatryczne, takie jak pobudzenie, bezsenność czy zmiany nastroju. W skrajnych przypadkach może dojść do ostrej niewydolności nadnerczy, szczególnie jeśli pacjent był wcześniej poddany długotrwałej terapii steroidowej.

Postępowanie w przypadku ostrego zatrucia deksametazonem polega na leczeniu objawowym i podtrzymującym funkcje życiowe. Monitorowanie poziomu elektrolitów, glukozy we krwi oraz parametrów hemodynamicznych jest kluczowe. Nie istnieje specyficzna odtrutka, dlatego terapia skupia się na łagodzeniu objawów i zapobieganiu powikłaniom. W ciężkich przypadkach może być konieczna hospitalizacja z intensywnym nadzorem medycznym.

Powiązane wpisy

  1. 10.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl