rak piersi po menopauzie

Rak piersi po menopauzie stanowi istotny problem kliniczny, będąc najczęstszym nowotworem złośliwym u kobiet w tej grupie wiekowej. Po okresie menopauzy ryzyko zachorowania na raka piersi znacząco wzrasta, głównie ze względu na kumulatywną ekspozycję na estrogeny w ciągu życia oraz zmiany hormonalne związane z wygaśnięciem funkcji jajników.

Guzy piersi rozwijające się po menopauzie wykazują odmienne cechy biologiczne w porównaniu do nowotworów występujących u młodszych kobiet. Nowotwory pomenopauzalne częściej wykazują ekspresję receptorów estrogenowych (ER+) i progesteronowych (PR+), rzadziej natomiast są HER2-dodatnie. Ta charakterystyka molekularna wpływa bezpośrednio na wybór strategii terapeutycznej, często opartej na hormonoterapii.

Diagnostyka raka piersi po menopauzie obejmuje badania obrazowe (mammografia, USG, MRI), badanie kliniczne oraz ocenę histopatologiczną. Mammografia jest szczególnie skuteczną metodą wykrywania wczesnych zmian nowotworowych u kobiet po menopauzie ze względu na zmniejszoną gęstość tkanki gruczołowej. Skrining mammograficzny w tej grupie wiekowej przyczynia się do istotnego obniżenia śmiertelności.

Leczenie raka piersi po menopauzie obejmuje postępowanie chirurgiczne, radioterapię, chemioterapię oraz terapię hormonalną. W przypadku guzów ER-dodatnich, inhibitory aromatazy (anastrozol, letrozol, eksemestan) stanowią często terapię pierwszego wyboru, wykazując większą skuteczność niż tamoksyfen w redukcji ryzyka nawrotu choroby. Dodatkowo, zwiększona częstość chorób współistniejących u pacjentek po menopauzie wymaga kompleksowego podejścia do planowania terapii przeciwnowotworowej.

Powiązane wpisy

  1. 11.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl