stymulacja pentagastryną

Stymulacja pentagastryną to badanie diagnostyczne wykorzystywane głównie w diagnostyce chorób tarczycy i nadnerczy. Pentagastryna jest syntetycznym pentapeptydem, który naśladuje działanie gastryny, naturalnego hormonu pobudzającego wydzielanie kwasu żołądkowego i kalcytoniny.

W endokrynologii stymulacja pentagastryną jest stosowana przede wszystkim w diagnostyce raka rdzeniastego tarczycy (MTC). Test polega na dożylnym podaniu pentagastryny (zwykle w dawce 0,5 μg/kg masy ciała), a następnie oznaczeniu stężenia kalcytoniny w surowicy przed podaniem oraz w określonych odstępach czasu po podaniu (najczęściej po 2, 5 i 10 minutach). Znaczący wzrost stężenia kalcytoniny po stymulacji może wskazywać na obecność komórek C tarczycy produkujących ten hormon.

Badanie jest również pomocne w monitorowaniu pacjentów po leczeniu raka rdzeniastego tarczycy, ponieważ może wykryć nawrót choroby, zanim będzie ona widoczna w badaniach obrazowych. W ostatnich latach test stymulacji pentagastryną jest stopniowo zastępowany innymi metodami diagnostycznymi, takimi jak wysokoczuła metoda oznaczania kalcytoniny czy test stymulacji wapniem, ze względu na ograniczoną dostępność pentagastryny oraz możliwość wystąpienia działań niepożądanych.

Powiązane wpisy

  1. 10.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl