reaktywacja WZW

Reaktywacja wirusowego zapalenia wątroby (WZW) to zjawisko nawrotu aktywnej replikacji wirusa po okresie jego latencji w organizmie. Dotyczy najczęściej zakażeń HBV i HCV, rzadziej innych typów wirusów hepatotropowych.

Do reaktywacji WZW dochodzi głównie u pacjentów z obniżoną odpornością, szczególnie w trakcie lub po leczeniu immunosupresyjnym, chemioterapii, terapii biologicznej czy przeszczepie narządów. Szczególne ryzyko występuje przy stosowaniu rytuksymabu, kortykosteroidów czy inhibitorów TNF-α.

Objawy kliniczne reaktywacji WZW mogą obejmować nasilenie zmęczenia, żółtaczkę, bóle brzucha, a w badaniach laboratoryjnych obserwuje się wzrost aktywności aminotransferaz, bilirubiny oraz zwiększone miano wirusa. W skrajnych przypadkach może dojść do piorunującego zapalenia wątroby i niewydolności narządu.

Zapobieganie reaktywacji obejmuje badania przesiewowe przed rozpoczęciem terapii immunosupresyjnej oraz profilaktyczne podawanie leków przeciwwirusowych u pacjentów z grupy ryzyka. Monitoring pacjentów powinien obejmować regularne badania biochemiczne i wirusologiczne przez cały okres leczenia i do 12 miesięcy po jego zakończeniu.

Powiązane wpisy

  1. 09.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl