hipotensja pierwszej dawki

Hipotensja pierwszej dawki to zjawisko kliniczne polegające na nagłym spadku ciśnienia tętniczego, które występuje po podaniu początkowej dawki leku. Najczęściej obserwowane jest po zastosowaniu antagonistów receptora alfa-adrenergicznego (np. doksazosyna, prazosyna), inhibitorów ACE (np. kaptopryl, enalapril), antagonistów receptora angiotensyny II oraz niektórych leków przeciwpsychotycznych.

Mechanizm tego zjawiska związany jest z gwałtownym rozszerzeniem naczyń krwionośnych lub zmniejszeniem oporu obwodowego, co prowadzi do spadku ciśnienia tętniczego. Szczególnie narażeni są pacjenci z hipowolemią, odwodnieniem, niewydolnością serca, osoby starsze oraz chorzy przyjmujący jednocześnie inne leki hipotensyjne.

Objawami hipotensji pierwszej dawki są zawroty głowy, omdlenia, zaburzenia widzenia i osłabienie. W celu minimalizacji ryzyka zaleca się rozpoczynanie terapii od małych dawek, podawanie pierwszej dawki przed snem, powolne zwiększanie dawkowania oraz monitorowanie ciśnienia tętniczego po podaniu leku. W przypadku niektórych preparatów (np. antagonistów alfa-adrenergicznych) wskazane jest przyjęcie pierwszej dawki w warunkach szpitalnych.

Powiązane wpisy

  1. 09.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl