zużycie chrząstki

Zużycie chrząstki (chondromalacja) to postępujący proces degeneracyjny, w którym dochodzi do stopniowej utraty integralności chrząstki stawowej. Proces ten charakteryzuje się początkowo zmiękczeniem tkanki chrzęstnej, następnie jej rozwarstwieniem, a w zaawansowanych stadiach ubytkami dochodzącymi do warstwy podchrzęstnej kości.

Najczęściej zużycie chrząstki dotyczy stawów kolanowych, biodrowych oraz stawów kręgosłupa, będąc podstawowym elementem patogenezy choroby zwyrodnieniowej stawów. Czynniki ryzyka obejmują wiek, otyłość, przeciążenia mechaniczne, wcześniejsze urazy, nieprawidłową biomechanikę stawu oraz predyspozycje genetyczne.

Diagnostyka zużycia chrząstki obejmuje badanie kliniczne, badania obrazowe (RTG, MRI) oraz w wybranych przypadkach artroskopię diagnostyczną. W klasyfikacji Outerbridge’a wyróżnia się cztery stopnie uszkodzenia chrząstki, od jej zmiękczenia i obrzęku (stopień I) do odsłonięcia kości podchrzęstnej (stopień IV).

Leczenie zużycia chrząstki ma charakter wielokierunkowy i obejmuje modyfikację stylu życia, fizjoterapię, farmakoterapię (NLPZ, leki chondroprotekcyjne), procedury iniekcyjne (kwas hialuronowy, PRP, komórki macierzyste) oraz w zaawansowanych przypadkach zabiegi chirurgiczne, w tym mikrozłamania, przeszczepy chrząstki czy endoprotezoplastykę stawu.

Powiązane wpisy

  1. 10.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl