przyjmowanie po posiłku

Przyjmowanie leków po posiłku (łac. post cibum) to zalecany sposób aplikacji niektórych preparatów farmaceutycznych, który ma na celu zminimalizowanie działań niepożądanych lub zwiększenie efektywności wchłaniania substancji czynnej.

Podawanie leków po posiłku jest szczególnie istotne w przypadku preparatów drażniących błonę śluzową żołądka, takich jak niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), glikokortykosteroidy czy niektóre antybiotyki. Obecność pokarmu w żołądku działa jak bufor, zmniejszając bezpośredni kontakt leku ze śluzówką i redukując ryzyko wystąpienia podrażnień, nadżerek czy krwawień z przewodu pokarmowego.

Dla niektórych substancji leczniczych przyjmowanie po posiłku zwiększa biodostępność poprzez poprawę rozpuszczalności (np. leki lipofilne przyjmowane z pokarmami zawierającymi tłuszcz) lub wydłużenie czasu przebywania w przewodzie pokarmowym. Dotyczy to m.in. leków przeciwgrzybiczych z grupy azoli (itrakonazol) czy niektórych leków przeciwwirusowych.

Należy pamiętać, że czas przyjmowania leków po posiłku powinien być określony w zaleceniach – zazwyczaj jest to okres od 15 do 30 minut po zakończeniu jedzenia. W dokumentacji medycznej określenie „po posiłku” często oznacza się symbolem „p.c.” (post cibum) lub zapisem „podczas/po posiłku”.

Powiązane wpisy

  1. 09.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl