gospodarka odpadami medycznymi

Gospodarka odpadami medycznymi to kompleksowy system zarządzania, zbierania, segregacji, transportu, unieszkodliwiania i utylizacji odpadów powstających w placówkach ochrony zdrowia. Odpady te, ze względu na potencjalne zagrożenie epidemiologiczne, wymagają szczególnego postępowania zgodnego z restrykcyjnymi przepisami prawnymi.

Prawidłowa klasyfikacja odpadów medycznych jest kluczowa w procesie zarządzania. Dzielą się one na zakaźne (oznaczone kodem 18 01 03*), które stanowią największe zagrożenie biologiczne, specjalne (m.in. chemikalia, leki cytotoksyczne) oraz pozostałe odpady medyczne. Każda grupa wymaga odrębnych metod postępowania i utylizacji.

W placówkach medycznych odpady muszą być segregowane u źródła, w odpowiednio oznakowanych pojemnikach lub workach o określonych kolorach (czerwony dla zakaźnych, żółty dla specjalnych, niebieski lub zielony dla pozostałych). Personel medyczny jest zobowiązany do prowadzenia szczegółowej dokumentacji dotyczącej ilości i rodzajów wytwarzanych odpadów.

Unieszkodliwianie odpadów medycznych odbywa się głównie poprzez termiczne przekształcanie w specjalistycznych spalarniach, które muszą spełniać rygorystyczne normy emisji zanieczyszczeń. Obowiązuje zasada bliskości, nakazująca przetwarzanie odpadów zakaźnych na obszarze województwa, w którym zostały wytworzone, lub województw sąsiednich.

Powiązane wpisy

  1. 16.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl