zapalenie śródmiąższowe limfocytarne

Zapalenie śródmiąższowe limfocytarne to grupa przewlekłych chorób płuc, charakteryzująca się naciekiem limfocytów w tkance śródmiąższowej płuc. Ten rodzaj zapalenia prowadzi do postępującego włóknienia i upośledzenia wymiany gazowej, co objawia się dusznością wysiłkową, suchym kaszlem oraz postępującym ograniczeniem wydolności fizycznej pacjenta.

Choroba może występować jako schorzenie pierwotne (idiopatyczne) lub wtórne, związane z chorobami tkanki łącznej, reakcjami na leki, ekspozycją na czynniki środowiskowe lub w przebiegu chorób autoimmunologicznych. Diagnostyka opiera się na badaniach obrazowych (HRCT), badaniach czynnościowych płuc oraz bronchoskopii z płukaniem oskrzelowo-pęcherzykowym (BAL) i biopsją płuca.

Leczenie zapalenia śródmiąższowego limfocytarnego obejmuje głównie stosowanie glikokortykosteroidów oraz leków immunosupresyjnych, w zależności od przyczyny schorzenia. W przypadkach zaawansowanych, przy braku odpowiedzi na leczenie farmakologiczne, pacjenci mogą wymagać tlenoterapii, a w skrajnych przypadkach – przeszczepu płuc. Rokowanie zależy od etiologii, nasilenia włóknienia płuc oraz odpowiedzi na leczenie.

Powiązane wpisy

  1. 17.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl