toksyczność kapsaicyny
Kapsaicyna to aktywny składnik papryczek chili, odpowiedzialny za ich ostry, piekący smak. Pod względem toksyczności, kapsaicyna wykazuje stosunkowo niski potencjał toksyczny w standardowych dawkach spożywczych, jednak w wyższych stężeniach może powodować znaczące objawy niepożądane.
Mechanizm działania kapsaicyny opiera się na aktywacji receptorów waniloidowych TRPV1, co wywołuje uczucie pieczenia i bólu. Ekspozycja na wysokie stężenia może prowadzić do podrażnienia błon śluzowych, skóry i oczu. W kontakcie ze śluzówkami układu oddechowego może powodować kaszel, duszność i skurcz oskrzeli, szczególnie u osób z astmą.
W przypadkach ekspozycji na znaczne ilości kapsaicyny, zwłaszcza w postaci stężonych preparatów (np. gazy pieprzowe), mogą wystąpić objawy ogólnoustrojowe, takie jak nudności, wymioty, bóle brzucha, tachykardia, hipotensja, a w skrajnych przypadkach – zaburzenia oddychania. U dzieci obserwowano przypadki zapalenia jelita cienkiego po spożyciu nadmiernych ilości ostrych przypraw.
Leczenie toksyczności kapsaicyny jest głównie objawowe i polega na dekontaminacji (usunięcie substancji ze skóry lub oczu), podawaniu leków przeciwbólowych oraz łagodzeniu objawów ze strony układu oddechowego i pokarmowego. Toksyczność śmiertelna jest niezwykle rzadka i wymaga ekstremalnie wysokich dawek kapsaicyny, znacznie przekraczających te spotykane w praktyce klinicznej.